Polowanie na Żydów. Zbrodnie Wehrmachtu

Wydawnictwo: RM
Dostępność: W magazynie
34,90 zł brutto

„Między 1941 a 1944 rokiem na okupowanych przez nazistów terenach radzieckich zgładzono półtora miliona Żydów. Tak wielka liczba ofiar i ogrom cierpienia towarzyszącego tej zbrodni są niemal niemożliwe do wyobrażenia. Być może na początku najlepiej pomyśleć o jednej osobie, jednym członku rodziny, jednym dziecku zamordowanym półtora miliona razy w miastach, miasteczkach i lasach Białorusi…"

Dzień 10 października 1941 roku okazał się ostatnim w życiu żydowskiej społeczności w białoruskiej wsi Krucza - wszyscy zostali rozstrzelani. Choć oddziały specjalne SS zwane Einsatzgruppen rutynowo przeprowadzały masowe egzekucje na tyłach frontu wschodniego, ta zbrodnia nie była ich dziełem. Popełniła ją z własnej inicjatywy regularna jednostka niemieckiej armii. Ta książka obala mit, że Wehrmacht nie odegrał żadnej znaczącej roli w Holokauście. Wydobywa z mroku mrożące krew w żyłach obrazy codziennego udziału zwykłych niemieckich żołnierzy w „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej". Opowiada, jak zaganiali oni Żydów, pilnowali ich, prowadzili na miejsce kaźni, a w niektórych przypadkach pociągali za spust. Jak gwałcili Żydówki i przywłaszczali sobie żydowskie mienie. Książka oddaje sprawiedliwość również tym nielicznym w szeregach Wehrmachtu, którzy odmówili uczestnictwa w zbrodni na narodzie żydowskim.

Waitman Wadę Beorn prowadzi badania nad Holokaustem na terenach dzisiejszej Białorusi i Ukrainy. Wykłada obecnie na wydziale historii University of Virginia.

Specyfikacja
ISBN 978-83-7773-537-4
Okładka miękka
Ilość stron 320
Wymiary 150 x 210 mm