Poczet władczyń Polski

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Dostępność: W magazynie
199,00 zł brutto

Wszyscy znamy Marysieńkę Sobieską, Jadwigę Andegaweńską, Bonę Sforzę, Barbarę Radziwiłłównę lub Dobrawę, ale kto słyszał o Grzymisławie, Gryfinie lub Agafii? Tę lukę popularnonaukowych publikacji historycznych wypełnia bogato ilustrowany poczet królowych i księżnych polskich, od wczesnego średniowiecza aż po schyłek wieku XVIII.

Książka napisana jest ciekawie i przystępnym językiem, z myślą nie tylko o historykach, ale wszystkich osobach zainteresowanych historią. Różni się od standardowych pocztów królów i książąt obszernym wstępem, w którym ujęto tematy dotyczące codzienności i dworskiego życia od wyboru przyszłych małżonków przez zmieniające się z czasem formy zaręczyn i ceremonii ślubnych, porody i wychowanie dzieci aż po pogrzeby. Dzięki temu Czytelnik może poznać role i zadania władczyń w średniowieczu i w czasach nowożytnych, bez trudu można też dostrzec zmiany, jakie w ciągu kilku stuleci zachodziły w sposobie życia kobiet na polskim tronie. Chronologicznie ułożone biogramy zawierają najważniejsze informacje o pochodzeniu, wykształceniu, ślubie, ewentualnym zaangażowaniu w życie polityczne i kulturowe, a także o dzieciach, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów córek, ich zamążpójścia oraz działalności publicznej. Opracowania ze swadą eksponują ciekawostki i anegdoty, zawierają też naukową syntezę w dobrym tego słowa znaczeniu. Biogramy z czasów nowożytnych obfitują w szczegóły, nawet takie, jak krój czy materia sukien ślubnych władczyń oraz ich upodobania kulinarne.

Poszczególne szkice często wskazują wpływ kobiet na mężczyzn sprawujących władzę, gdy w niesprzyjającym słabej płci świecie energiczne i ambitne niewiasty, dzięki inteligencji, zaradności, sprytowi, a może przede wszystkim wdziękowi, potrafiły skutecznie kształtować politykę i funkcjonowanie państwa. W efekcie książka nie tylko prezentuje życiorysy władczyń, ale również, a może przede wszystkim, dzieje Polski przez pryzmat kobiet znajdujących się blisko najważniejszych wydarzeń. Pozycja zawiera także drzewa genealogiczne ważnych dynastii królewskich z odniesieniami do królewskich rodów w Europie.

Z recenzji dr. hab. Marka Ferenca (UJ) i dr. hab. Piotra Węcowskiego (UW)

Specyfikacja
ISBN 978-83-8043-140-9
Okładka twarda
Ilość stron 384
Wymiary 250 x 325 mm
Rok wydania 2017