Narodowe siły zbrojne. 1942-1947

Wydawnictwo: Capital
Dostępność: W magazynie
75,00 zł brutto

Było ich ok. 100 tys., tworzyli jedną z trzech największych organizacji wojskowych w okupowanej Polsce podczas II wojny światowej, chcieli budować Wielką Polskę od Zbrucza na wschodzie po Odrę na zachodzie, walczyli na równi z Niemcami i Sowietami, dokonali szeregu spektakularnych akcji bojowych, bili się w Powstaniu Warszawskim i Akcji „Burza", część z nich wymaszerowała na zachód w obliczu inwazji sowieckiej, wyzwalając po drodze obóz koncentracyjny, ci, którzy pozostali w Polsce, byli zaciekle tępieni przez stalinowski reżim. O kim mowa? Oczywiście o Narodowych Siłach Zbrojnych.

Jest to pierwsza publikacja, która w sposób kompleksowy przedstawia funkcjonowanie Narodowych Sił Zbrojnych w latach 1942-1947. Autor, wykorzystując dokumenty i posiłkując się relacjami świadków, odtwarza proces formowania się NSZ, by następnie przedstawić strukturę terenową i działalność tej organizacji oraz proces częściowego scalenia z Armią Krajową, rozłam, jaki miał wówczas miejsce w szeregach narodowców i ich prześladowania w komunistycznej Polsce.

Michał Gniadek-Zieliński — historyk, publicysta i dramaturg. Współtwórca i zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Myśl Konserwatywna", współwłaściciel najstarszego w Polsce sklepu z odzieżą o tematyce historycznej www.koszulkihistoryczne.pl. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajduje się przede wszystkim basen Morza Bałtyckiego w epoce wikińskiej (VIII-X1 w.) oraz polski ruch niepodległościowy podczas II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu (1939-1963). Narodowe Siły Zbrojne 1942-1947 to pierwsza publikacja autora, która ukazała się drukiem.

Specyfikacja
ISBN 978-83-64037-19-1
Okładka twarda
Ilość stron 616
Wymiary 170 x 240 mm
Autor Michał Gniadek
Rok wydania 2017